Not Quite Storslaget

Titeln Storslaget föddes ur en motreaktion mot det lilla och inramade. En tidigare medlemsutställning krävde att varje verk rymdes inom 35 x 35 centimeter, en yta så begränsad att konsten nästan tvingades hålla andan. Det fanns något vackert i den koncentrationen, i det noggrant avvägda och förtätade uttrycket – men också en längtan efter att få sträcka ut, låta blicken röra sig längre, låta materialen och idéerna ta plats.

Här i Åmåls Konsthall är förutsättningarna de motsatta. Konsthallen öppnar sig i två våningar. Det är en plats som inbjuder till att tänka större, att låta konsten breda ut sig i full skala, inta sin plats. Här finns utrymme för överflöd, för variation, för att låta varje konstnärs röst klinga fritt – och ändå mötas i helheten.

Storslaget handlar också om gemenskapens tyngd och kraft – hur många röster tillsammans kan skapa något större än summan av delarna. Ett överdåd, ett grandiost, nästan svulstigt flöde av uttryck. Ordet storslaget bär något skrytsamt i sig, en antydan till förhävelse, men det är också där modet att ta plats bildas, i viljan att bidra, låta konsten fylla rummen. 

Storslaget är ett gemensamt överdåd där många röster tillsammans bildar en storhet – en som rymmer både ödmjukhet och kraft. 

Utställningen är en del av GIBCA Extended 

Göteborgs Internationella Konstbiennal (GIBCA) är ett internationellt samtidskonstevenemang som sker vartannat år i Göteborg. Varje biennal består av flera omfattande utställningar vilka äger rum på etablerade konstinstitutioner och i det offentliga rummet.

GIBCA Extended är både ett nätverk och ett publikt program som samlar samtidskonstscenen i hela Västra Götaland. För varje upplaga skapar enskilda konstnärer, gallerier, konsthallar och curatoriska plattformar egna program och utställningar som fördjupar och ger nya perspektiv på biennalens tematik.

https://www.gibca.se/

Utställningen finns även med i ARTKA där allt inom GIBCA finns. https://www.artka.se/events/not-quite-storlaget

Vernissage Åmåls konsthall 8 november kl 11-13.